TCOE Home Page



Competition Results


2017 Results

Team Bowl Winners
7th Grade Superior Blue Ribbons
Alpine Vista School, Tulare - Team A
(Jacob Ramirez, Isaiah Saldivar, Joseph Schaeffer, Bryant Young, Blake Young)
Oak Grove Elementary School, Visalia
(Blanka Sanchez, Katelyn Perez, Martin Feranec, Mateo Yepez, Diya Taha)
Ridgeview Middle School, Visalia - Team A
(Remi Perez, Madison Allan, Eric Chavez, Kolby Howard, Mika Temmerman)
Alpine Vista School, Tulare - Team B
(Montana Martins, Jamie Rambur, Zina Shaibi, Ashley Robles, Isaac Maciel)
Live Oak Middle School, Tulare - Team A
(Ria Bhakta, Jazlyn Ibarra, Cody Fikse, Reese Baldwin, Nalani Ginn)
Earlimart Middle School, Earlimart
(Omar Gonzalez, Esaul Garcia, Alejandro Hernandez, Jaden Merilos, Ronaldo Monroy)
Valley Oak Middle School, Visalia
(Braden Barcelona, Vanessa Quezada, Serina Gonzales, Jeremy Rivas, Cadence Estermann)
Green Acres Middle School, Visalia
(Nate Bettencourt, Nana Chong, Max Dwelle, Preston Kearnan, Eczequiel Jaurrieta)

7th Grade Excellent Red Ribbons
Earlimart Middle School, Earlimart
(Edith Garcia, Alejandra Navarro, Mariela Ayon, Yarineth Lua, Alex Pulido)
Kings River Union Elementary School, Kingsburg
(Jaime Castro, Jazmine Gonzalez, Aaron Ramos, Brittany Rangel, Sariyah Velasquez)
Reef Sunset Middle School, Avenal - Team A
(Daniel Ramirez, Angel Gonzalez)
Summit Charter Collegiate Academy, Porterville - Team B
(Guadalupe Ramirez Lara, Thalia Vazquez, Jocelyn Pedraza, Catryna Benander, Marcos Salazar)
Divisadero Middle School, Visalia - Team A
(Daniana Marias, Anna Gonzalez, Derek Quintanilla, Jovanny Ramirez, Crystal Avellaneda)
Divisadero Middle School, Visalia - Team B
(Andres Ramos, Ricky Gonzales, Miranda Salamanca, Jackie Cabrera, Seth McKenzie)
Sundale Union Elementary School, Tulare - Team B
(Roman Robles, Tayler Drummonds, Abby Thomas, Elsa Myers, Matthew Wheeler)
Sundale Union Elementary School, Tulare - Team A
(Delainee Fernandes, Jordan Nicholls, Kieran Young, Nathan Canaday, Madeleine Lyon)
St. Anne's School, Porterville
(Britania Rodriguez, Timothy Dela Cruz, Carl Cellan, Jocelyn Gomez)
Rockford Elementary School, Porterville - Team B
(Jessica Tolentino, Kamryn Lerma, Andrew Duran, Ethan Merritt, Joe Rodriguez)

8th Grade Superior Blue Ribbons
Green Acres Middle School, Visalia - Team A
(Christopher Martens, Abigail Leonard, Jackie Marquez, Ethan Phelps, Katelynn Alvarez)
Valley Oak Middle School, Visalia
(Cayden Brunson, Micaiah Cabasa, Sydney Huitt, Bryson Riddington, Ben Paregien)
Sundale Union Elementary School - Team B
(Payton Unholz, Mia Reynolds, Emma Samuels, Sophia Calvendra, Sydney Noell)
Washington Intermediate School, Dinuba - Team A
(Angelina Arreola, Antonco Melano, Samantha Camaquin, Melissa Corona)
Live Oak Middle School, Tulare - Team B
(Taylor McClune, Crystal Bourez, Bailey Keiser, Valerie Bailey, Carolina Filipe)
Sequoia Middle School, Porterville - Team A
(Ryan Rusch, Nathanael Garcia, John Felix, Tariq Saleh, Ariana Robles)
St. Anne's School, Porterville - Team B
(Jiraya Detubio, Taylor Simonich, Ava Lobue, Hannah Tuzon, Gabe Nuno)
Sequoia Middle School, Porterville - Team B
(Anushka Larson, Addison Sampietro, Yasoda Satpathy, Abigail Choi, Hassoon Sarwar)

8th Grade Excellent Red Ribbons
St. Paul's School, Visalia - Team A
(Kaylee Ransberger, Amelia Wiseman, Arjan Batth, Andrew Blundell)
Alpine Vista School, Tulare - Team A
(Juan Bravo, Daniel Kayler, Emilio Carrasco, Maya Gonzales, Jensen Lampe)
Sundale Union Elementary School, Tulare - Team A
(Matthew Sanchez, Sergio Lozano, Keegan Saltzman, Bryce Nagel, Wyatt Benson)
Live Oak Middle School, Tulare - Team A
(Sydney Nunes, Johan Medina, Peyton McKinzie, Parker Hill, Christopher Wilson)
Oak Grove Elementary School, Visalia - Team A
(Crystal Herrera, Cianna Dalida, Gavin Famey, Satema Lopez, Perla Flores)
Sycamore Valley Academy, Visalia
(Sofia Rasner, Harper Dutton, Isabella Philips, Peyton Mitchell, Marcus Anderson)

Pro Bowl Winners
7th Grade Superior Blue Ribbons
4 teams
7th Grade Excellent Red Ribbons
8 teams
8th Grade Superior Blue Ribbons
7 teams
8th Grade Excellent Red Ribbons
7 teams
Power Bowl Winners
7th Grade Large School
1st: Alejandro Hernandez, Earlimart Middle School, Earlimart
2nd: Max Dwelle, Green Acres Middle School, Visalia
3rd: Aiden Santos, Live Oak Middle School, Tulare
4th: Madison Allan, Ridgeview Middle School, Visalia
5th: Reese Baldwin, Live Oak Middle School, Tulare

7th Grade Small School
1st: Jordan Nicholls, Sundale Union Elementary School, Tulare
2nd: Carl Cellan, St. Anne's School, Porterville
3rd: Martin Feranec, Oak Grove Elementary School, Visalia
4th: Ciera Sesock, St. Paul's School, Visalia
5th: Kiersten Moshier, Oak Grove Elementary School, Visalia

8th Grade Large School
1st: Ryan Rusch, Sequoia Middle School, Porterville
2nd: Yasoda Satpathy, Sequoia Middle School, Porterville
3rd: Tanner Rilling, La Joya Middle School, Tulare
4th: Cayden Brunson, Valley Oak Middle School, Visalia
5th: Sydney Nunes, Live Oak Middle School, Tulare

8th Grade Small School
1st: Andrew Blundell, St. Paul's School, Visalia
2nd: Ethan Alipaz, Oak Grove Elementary School, Visalia
3rd: Gavin Famy, Oak Grove Elementary School, Visalia
4th: Jiraya Detubio, St. Anne's School, Porterville
5th: Aya Aziz, Oak Grove Elementary School, Visalia



Please direct web site problems or comments to tcoeweb@tcoe.org.
Copyright © 2017, Tulare County Office of Education